Wycieczka do Augustowa

Realizowana w ramach projektu „Klub Integracji Środowiskowej w Łomży jako program samopomocowy osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodzin.”

W niedzielę 2 września 2018 członkowie Klubu Integracji Środowiskowej prowadzonego przez Stowarzyszenie „Czas Rozwoju”, wraz z rodzicami, wolontariuszami i opiekunami pojechali na jednodniową wycieczkę integracyjną do Augustowa.

Podczas wycieczki słońca nam nie zabrakło, dlatego i humory dopisywały wszystkim od samego rana.  Pogoda, jak na wrzesień była wyjątkowo cudna, dlatego z wielką przyjemnością wspólnie spędziliśmy czas podczas trzygodzinnego rejsu statkiem „Szlakiem Jana Pawła II”. Rejs umilały nam piękne szanty, śpiewane na żywo na pokładzie statku i opowieści związane z tym  regionem oraz standardowo – pyszne ciasto naszej niezawodnej Pani Bożenki J Dziękujemy!!!

Płynęliśmy po Jeziorze Necko, następnie najkrótszą rzeką w Polsce -450m- Klonownicą wpłynęliśmy na Jezioro Białe, by poprzez śluzę Przewięź wpłynąć na Jezioro Studzieniczne. Wpłynięcie statku, który ma 4,8 m, do śluzy o szerokości 5 m było dla naszej grupy bardzo interesującym doświadczeniem. Wszyscy z ciekawością obserwowali jak pan kapitan perfekcyjnie steruje statkiem a następnie śluza napełnia się wodą w celu wyrównania poziomów jezior.

Po dopłynięciu do „przystani” w  Studzienicznej nasi Klubowicze opuścili statek i udali się do Sanktuarium, by na chwilę przyklęknąć w kaplicy i się pomodlić. Niektórzy czerpali wodę ze słynnej studzienki, inni odpoczywali na ławeczkach a na koniec przy Pomniku Jana Pawła II i barce, tak bardzo kojarzonej z naszym Papieżem całą grupą zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia.

Po powrocie na ląd, zatrzymaliśmy się na „małe co nieco” w augustowskiej restauracji „Szuflada”. Szef kuchni ugościł nas pysznym, aromatycznym rosołem oraz kołdunami z mięsem i surówką z kapusty – specjałem lokalnej kuchni. Było klimatycznie, smacznie i jak to z nami – bardzo wesoło. Nie zabrakło również słodyczy, lodów, wspólnych pogaduszek i spaceru brzegiem jeziora.

Założone cele wycieczki integracyjnej zostały zrealizowane w 100%. Wszyscy lepiej się poznaliśmy, niektórzy nawet zawiązali nowe przyjaźnie a jeszcze inni mieli szansę doświadczyć po raz pierwszy czegoś nowego. Wycieczka integracyjna to był naprawdę wspaniały pomysł!!!! Wszyscy Klubowicze zgodnie stwierdzili, że
z utęsknieniem będą czekać na następną, a my jesteśmy pewni, że przed nami jeszcze wiele okazji do wspólnego i aktywnego spędzania czasu.