To był dobry rok dla Stowarzyszenia Czas Rozwoju

Czas płynie nieubłaganie… Wydawałoby się, że całkiem niedawno, wśród członków łomżyńskiego Stowarzyszenia Czas Rozwoju zrodził się pomysł powołania do istnienia pewnej, wyjątkowej inicjatywy… a już minął rok od naszego, pierwszego, wspólnego spotkania na Klubie Integracji Środowiskowej. Dzięki inicjatywie członków stowarzyszenia, dokładnie od roku, osoby dorosłe i młodzież niepełnosprawna intelektualnie mają szansę spotykać się, by wspólnie, aktywnie i przede wszystkim twórczo spędzać czas.

KIŚ, bo takim skrótem posługują się organizatorzy i uczestnicy klubu, powstał 25 lutego 2017 roku, dlatego miniona sobota była wspaniałą okazją do uczczenia wszystkich małych i większych sukcesów oraz do wspólnego świętowania.

KIŚ obejmuje swoim działaniem uczestników zarówno z Łomży jak i okolic miasta. Siedziba Klubu Integracji Środowiskowej mieści się w Centrum Aktywności Turystycznej – Domek Pastora przy ul. Krzywe Koło 1 w Łomży. Misją Klubu jest inicjowanie i prowadzenie różnorodnych zajęć, mających na celu przede wszystkim integrację dorosłych osób z niepełnosprawnością ale również rozwijanie ich zainteresowań, aktywizację społeczną oraz podniesienie ich samooceny i adaptacji w społeczeństwie ludzi zdrowych.

Klub działa na zasadach społecznej pracy członków stowarzyszenia. Co tydzień, dwóch terapeutów bezpłatnie pracuje z grupą osób z niepełnosprawnością. Organizatorzy podczas sobotnich, czterogodzinnych zajęć zapewniają profesjonalną opiekę terapeutów oraz wolontariuszy z Akademickiego Forum Samorządowego istniejącego przy Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Terapeuci, pedagodzy specjalni od wielu lat związani z pracą z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie z pasją i zaangażowaniem realizują się podczas zajęć klubu. Wolontariusze natomiast wspaniale podążają za osobami z niepełnosprawnością, wspierają ich funkcjonowanie na klubie, dbają o ich samopoczucie i dobrostan psychiczny, wzbudzają zaufanie i poczucie bezpieczeństwa. Nie do przecenienia jest również wsparcie płynące z dobrze funkcjonującej grupy. Młodzież zgromadzona w klubie przez cały, miniony rok trenowała swoje umiejętności podczas sesji integrujących, treningów i podczas pracy terapeutycznej, dzięki czemu dziś stanowi zgrany zespół, lubiących się, doceniających i pomagających sobie nawzajem osób.

Rezultatem działania Klubu jest przeciwdziałanie wykluczeniu, realna integracja środowiska młodzieży sprawnej i niepełnosprawnej, oraz szeroko rozumiane aktywizacja społeczna. Wszystkie osoby zaangażowane w działalność klubu, wspólnie tworzą niesamowitą inicjatywę. Budują miejsce, do którego chce się wracać. Miejsce, które cieszy, zaskakuje, zachęca do przełamywania barier… Wszyscy działamy w myśl zasady: „Jeśli możesz zrobić coś, co uszczęśliwi choć jednego człowieka – ZRÓB TO!” Obecność naszych uczestników na spotkaniach w każdą sobotę, daje nam przekonanie, że KIŚ daje radość.

Z okazji Pierwszych Urodzin KIŚ-u życzymy sobie i naszym uczestnikom wielu, kolejnych lat owocnej pracy oraz spełnienia wszystkich, wspólnych zamierzeń i planów.

Serdecznie dziękujemy wszystkim wolontariuszom, uczestnikom i ich rodzinom za zaangażowanie i wspieranie działań Klubu Integracji Środowiskowej. Dzięki Wam wiemy, że to co robimy ma sens i bez Was nie byłoby tak prężnie działającej inicjatywy!

Zapraszamy również nowe osoby do przyłączenia się do nas i gorąco zachęcamy do udziału w spotkaniach Klubu Integracji Środowiskowej.

Znajdziecie nas na: www.czas-rozwoju.pl oraz fb czas rozwoju.